Zázrak jménem lněné semínko

Aktualizováno: 20. bře 2020

Kdyby existovala zázračná pilulka, která by nás chránila před rakovinou, vysokým tlakem, aterosklerózou, srdečními nemocemi, efektivně snižovala celkový i LDL cholesterol a triglyceridy… kolik byste za ni zaplatili? Tohle všechno a mnohem víc totiž umí lněné semínko, takže vám bude stačit zhruba 10 Kč za 100 gramů.


Lněné semínko

Pro své léčivé účinky bylo ceněno již od starověkého Říma, kdy ho používal i sám Hippokrates při léčbě svých pacientů. Lněné semínko se řadí k nejbohatším rostlinným zdrojům omega-3 esenciálních mastných kyselin. (Nedostatkem omega-3 trpí většina české populace.) Obsahuje vitamíny a minerály, ale vyniká i tím, že obsahuje vysoké množství lignanů, které jsou sice přítomny prakticky ve všech rostlinách, ale lněné semínko jich obsahuje zhruba stokrát více než jiné potraviny. A k čemu je potřebujete?


“Najdete zde vitamín E ve formě gama, který je pak velmi účinný v prevenci rakoviny prsu a prostaty.”

Lněné semínko a rakovina

Lignany jsou fytoestrogeny tlumící účinky estrogenu produkovaného lidským tělem. To je také důvod, proč je lněné semínko považováno za „první pomoc“ při bolesti prsou před menstruací. Ještě důležitější ovšem je, že snižuje nebezpečí vzniku rakoviny prsu u žen a prostaty u mužů a snižuje agresivitu i ostatních druhů rakoviny. Zvláštní zájem si zaslouží studie, která prokázala, že když podáte tyto semínka ženám, které mají rakovinu prsu, jejich nádor vykazuje pomalejší růst. Tím si zvyšují naději na přežití ve srovnání se ženami, které lněné semínko nejedí.


Lněné semínko a vysoký tlak

Jsou také výborná v boji s vysokým krevním tlakem. Několik studií potvrdilo mimořádn