Půst ano, nebo ne

Aktualizováno: 20. bře 2020

Dokonalý mechanismus těla sloužící k vyčištění našeho těla můžeme spustit sami. Bez všelijakých zázračných preperátů. Tělo se umí opravovat samo. Jak na to? Zkuste malý půst.


Když nic nesním, nic nezkazím?

Kdo by měl vědět o půstu více než lékař, který se zabývá celý život zažíváním, funkcí střev a přispěl k velkému pokroku abdominální chirurgie (podílel se na vynálezu kolonoskopie) - přední americký gastroenterolog Hiromi Shinya M.D. Co si myslí o půstu a jak na něj?


“stálý tok živin ve skutečnosti potlačuje aktivaci autofagie (proces udržení buněčné rovnováhy) a po čase přispívá k hromadění defektních proteinů a odpadu v buňkách”

Dokonalý mechanismus těla sloužící k vyčištění starých a poškozených buněk můžeme spustit samy. Jak na to?


Když něco sníme, živiny ze střev se vstřebávají do cév a červené krvinky je přenášejí ke každé z 60-100 bilionů buněk v těle. Jakmile dojde k přerušení dodávky živin, organismus přejde do režimu hladovění. Tradiční věda o výživě zdůrazňuje příjem dobře vyváženého poměru nezbytných živin, aby se zabránilo hladovění. Stravovací doporučení jsou založena na pravidelné konzumaci tří jídel denně, která zajistí přísun kalorií nutných k vykonávání běžných činností. To všechno je správně, ale stálý tok živin ve skutečnosti potlačuje aktivaci autofagie (proces udržení buněčné rovnováhy) a po čase přispívá k hromadění defektních proteinů a odpadu v buňkách. Této myšlence lidé nevěnují velkou pozornost, protože teprve nyní začínáme chápat, jakou škodu způsobují toxické a zacpané buňky.


Vždy bylo jasné, že vynechání jednoho nebo dvou jídel nevede k okamžité smrti. Ale dnes víme, že hlad nastartuje činnost recyklačních továren v našich buňkách. Jinými slovy, tělo má schopnost během hladovění regenerovat buňky.