Proč na hormonech záleží? A tři způsoby, jak je dostat do rovnováhy

Aktualizováno: 20. bře 2020

Hormony řídí takové životní funkce, jako je růst, reprodukce a metabolismus. Zatímco hormonální nerovnováha je obviňována ze zdravotních problémů, od výkyvů nálady po přibývání na váze až po depresi, někteří lidé záměrně zvyšují hladinu některých hormonů pomocí doplňků, aby si například vybudovali svalovou sílu a obnovili ztracenou mladistvost. Fakta jsou však složitá – musíte pochopit, jaké jsou hormony a jak fungují, aby se zabránilo nebezpečím spojeným s hormonální nerovnováhou.


Hormonální rovnováha

Hormony jsou chemičtí poslové, které přenášejí informace přes vaše tělo.


Vaše tělo je úžasný stroj složený ze 100 bilionů buněk. Hormony jsou chemičtí poslové, které protékají krví a přenášejí informace z jedné skupiny buněk do druhé. Tento koordinovaný proces udržuje vaše tělo funkční.


"Odborníci dospěli k závěru, že u více než poloviny lidí v západních společnostech se v určitém okamžiku jejich života vyvine hormonální onemocnění."

Většina lidí slyšela o hormonech, jako je inzulín, estrogen, testosteron, nebo vitamin D. Existují však desítky dalších, které mají při udržování zdraví nepostradatelnou roli. Mnoho z nich je produkováno žlázami s vnitřní sekrecí, jako je štítná žláza, jejichž jediným úkolem je produkce a vylučování hormonů. Jiné orgány, jako je žaludek, střeva, srdce a kůže, kromě provádě