top of page

Proč na hormonech záleží? A tři způsoby, jak je dostat do rovnováhy

Aktualizováno: 20. 3. 2020

Hormony řídí takové životní funkce, jako je růst, reprodukce a metabolismus. Zatímco hormonální nerovnováha je obviňována ze zdravotních problémů, od výkyvů nálady po přibývání na váze až po depresi, někteří lidé záměrně zvyšují hladinu některých hormonů pomocí doplňků, aby si například vybudovali svalovou sílu a obnovili ztracenou mladistvost. Fakta jsou však složitá – musíte pochopit, jaké jsou hormony a jak fungují, aby se zabránilo nebezpečím spojeným s hormonální nerovnováhou.


Hormonální rovnováha

Hormony jsou chemičtí poslové, které přenášejí informace přes vaše tělo.


Vaše tělo je úžasný stroj složený ze 100 bilionů buněk. Hormony jsou chemičtí poslové, které protékají krví a přenášejí informace z jedné skupiny buněk do druhé. Tento koordinovaný proces udržuje vaše tělo funkční.


"Odborníci dospěli k závěru, že u více než poloviny lidí v západních společnostech se v určitém okamžiku jejich života vyvine hormonální onemocnění."

Většina lidí slyšela o hormonech, jako je inzulín, estrogen, testosteron, nebo vitamin D. Existují však desítky dalších, které mají při udržování zdraví nepostradatelnou roli. Mnoho z nich je produkováno žlázami s vnitřní sekrecí, jako je štítná žláza, jejichž jediným úkolem je produkce a vylučování hormonů. Jiné orgány, jako je žaludek, střeva, srdce a kůže, kromě provádění biologických funkcí také produkují hormony.


Proces udržování všech životních funkcí vašeho těla v rozsahu potřebném pro přežití se nazývá homeostáza a hormony hrají hlavní roli při zajišťování toho, aby byly tyto požadavky splněny – žádný snadný výkon.


Jak hormony fungují

Hormony cirkulují v krvi, ale nepůsobí na všechny buňky. Hormon může cílit pouze na buňky, které mají receptor, který „se hodí“ k danému hormonu. Toto je často porovnáváno se systémem zámku a klíče: receptor je zámek a hormon je klíč. Některé hormony mají na většině buněk cílové receptory, zatímco jiné působí mnohem selektivněji. Jakmile se hormon naváže na svůj receptor, cílená buňka reaguje tím, že přijme opatření, v souladu s hormonem.


Co nejvíce není vždy co nejlépe

Někteří lidé si myslí, že když je něco dobré, potřebujeme toho co nejvíce. Ale čím více není vždycky tím lépe. Mnohem častěji platí „dobrého pomálu“.


Hormony tento princip dokonale ilustrují. Protože hormony mají tak hluboký vliv na fyzickou funkci, vaše tělo je obvykle vylučuje pouze v malém množství – často tak nepatrně, že k jejich měření je třeba speciálních metod. I tato malá množství jsou aktivní pouze na krátkou dobu a většina z nich je organismem brzy zničena. Hormon může být také nesen v krvi v inaktivované formě nebo vázán na jinou chemikálii, která mu brání v dosažení cílových receptorů.


Vysoká hladina některých hormonů může mít vážné následky. Hormony někdy spojí, aby regulovaly důležité tělesné funkce a udržovaly homeostázi. Pokud je hladina jednoho hormonu vypnutá, mohou se ostatní narušit a začíná kaskáda zdravotních problémů.


Tři způsoby jak si pokazit hormonální rovnováhu

Odborníci dospěli k závěru, že u více než poloviny lidí v západních společnostech se v určitém okamžiku jejich života vyvine hormonální onemocnění. Patří mezi ně diabetes (typ 1 i typ 2), syndrom polycystických ovarií, osteoporóza, hypotyreóza...


Vaše tělo je navrženo tak, aby přesně regulovalo přesné množství hormonů a receptorů, které potřebuje. Hormonální onemocnění se však vyskytuje z mnoha důvodů a někdy se mu nelze vyhnout. Prevence těchto nemocí může být možná, pokud se vyhnete třem nejčastějším způsobům zmatení hormonů. Tady jsou, v obráceném pořadí ničení.


1. Špatný životní styl

Příkladem může být pobyt v interiéru po celý den, dlouhé hodiny sedět, nedostatek pohybu nebo nečinnosti, málo spánku, časté přeskakování jídel. Kontakt s vůněmi, herbicidy, pesticidy a tisíci dalších umělých chemikálií může rovněž narušit vaše hormony.


2. Suplementace hormonů, které neslouží pro léčbu diagnostikovaného onemocnění.

Jak už víte, vaše tělo pečlivě vylaďuje hormony, které produkuje. Uměle vyvolané vysoké hladiny hormonů v důsledku suplementace mohou být velmi nebezpečné. Použití hormonů pro obecné cíle životního stylu, jako je „anti-aging“, budování silnějších svalů, hubnutí a zvýšení sexuality, může mít za následek vážné dlouhodobé následky.


Suplementace hormonů by mělo být promyšleným rozhodnutím plně informovaného pacienta ve spolupráci s informovaným zdravotnickým týmem a pouze po zvážení všech možností léčby.


3. Strava založená na živočišných produktech

Všechna krmiva pro zvířata obsahují hormony (bez ohledu na to, zda bylo zvíře vychováno organickými postupy nebo ne). Zvířata, jako lidé, potřebují hormony k udržení homeostázy a reprodukci a zvířecí hormony jsou často podobné nebo identické s lidskými hormony. Vaše trávení a metabolismus živočišných potravin může navíc narušit vaše vlastní hormonální fungování několika přímými a nepřímými způsoby.


Rozhodnete-li se těmto rizikům zabránit, poskytne vašemu tělu nejlepší příležitost k udržení hormonální rovnováhy a zdravého fungování.


Autor článku: Janice Stanger, PhD


Shrnutí

 1. vyhněte se chemickým prostředkům v domácnosti, jako jsou čističe koupelen, aviváže... - snadno si můžete pořídit jejich přírodní varianty, které mají stejnou účinnost a dávno už nejsou dražší. Přírodní varianty nejen čistících prostředků naleznete právě ZDE

 2. pořiďte si přírodní parfém, šampon, make-up bez parabenů… Více ZDE

 3. neužívejte žádné hormony, pokud to není nezbytně nutné

 4. jezte nezpracovanou rostlinnou stravu, spousta vyzkoušených receptů na www.chutprirody.cz a stále přibývají nové

 5. Jak se zbavit hormonální antikoncepce, ale nemuset používat kondom? Našla jsem skvělé řešení, které vám můžu vřele doporučit. Více na:


Článek přeložila a shrnula: Veronika Maňásková, Dis.Zdroje:

 • https://www.forksoverknives.com/hormones-matter-three-ways-mess/#gs.f50oer

 • Abbas, Abul K., Vinay Kumar, Nelson Fausto, and Jon C. Aster. Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease. Philadelphia, PA: Saunders/Elsevier, 2010. Print.

 • “Characteristics of Hormones.” National Cancer Institute SEER Training Modules. Web. 11 July 2015.

 • “Endocrine and Metabolic Disorders.” Health Resource and Services Administration (HRSA). Web. 5 Mar. 2016.

 • “Endocrine Glands and Their Hormones.” National Cancer Institute SEER Training Modules. Web. 11 July 2015.

 • Hall, John E., and Arthur C. Guyton. Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology. Philadelphia, PA: Saunders/Elsevier, 2011. Print.

 • Hinson, Joy, Peter Raven, and Shern L. Chew. The Endocrine System: Basic Science and Clinical Conditions. Edinburgh: Churchill Livingstone/Elsevier, 2010. Print.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Комментарии


bottom of page