top of page

Proč je nutné užívat vitamín D a kolik?

Vitamín D si tělo vytváří samo, pokud jsme vystaveni slunečnímu záření. Na základě randomizovaných kontrolovaných studií nám tento vitamín pomáhá užít si delší a zdravější život. Bylo prokázáno, že také zmírňuje bolesti při menstruaci, pomáhá předcházet infekcím dýchacích cest atd.


Užívání vitamínu D

Pokud se nebudete dostatečně vystavovat slunci, doporučuji 2 000 IU doplňků vitaminu D denně, ideálně se snídaní nebo s obědem. Při pravidelné kontrole u Vašeho lékaře si můžete nechat jeho hodnotu změřit. (*V České republice je suplementace téměř nutností, jinak se tělo dostává do deficitu.)


Také houby vytvářejí vitamín D, když jsou vystaveny slunečnímu záření, ale většina hub nalezených v našich obchodech žádný vitamín D nemá, protože jsou pěstovány ve tmě. Také nedoporučuji solária, protože mohou být neúčinná a nebezpečná. (Lampy vyzařují převážně UVA, což zvyšuje riziko rakoviny kůže melanomem a zároveň produkuje méně vitamínu D.)


Informace na této stránce byly sestaveny z výzkumu Dr. Gregera. Více se můžete dočíst v jeho knize Jak nezemřít. (* Velmi také doporučuji zhlédnout videa ohledně vitamínu D od pana doktora Bukovského, který Vám doporučí větší dávku než 2 000 IU. A také si nechat hladinu vitamínu D zkontrolovat u Vašeho lékaře a v případě potřeby dávku navýšit.)


Zdroj a poznámky:

  1. https://nutritionfacts.org/topics/vitamin-d-supplements/

  2. Poznámky autorky jsou označeny hvězdičkou

  3. Konzumaci vitamínu D konzultujte se svým lékařem 

Jím zdravě

Podporuji lokální dodavatele

Šetřím planetu pro další generace

Nakupuji ve Zdravíčku :-)0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page