Nezpracovaná rostlinná strava léčí Crohnovu chorobu

Aktualizováno: 20. bře 2020

Podle případové studie publikované v časopise Nutrients může být nezpracovaná rostlinná strava účinná v léčbě Crohnovy choroby.Studie sledovala skoro třicetilétého muže, kterému byla diagnostikována Crohnova nemoc poté, co několik let trpěl únavou, nadýmáním, bolestmi břicha, nevolností a občasnými vředy. Jeho stav se nezlepšoval ani po více jak roce intravenózní léčby.


„Tato případová studie nabízí naději stovkám tisíc lidí trpících bolestivými symptomy spojenými s Crohnovou chorobou“ říká spoluautorka studie Hana Kahleová, MD, PhD

Během druhého roku léčby se pacient rozhodl přejít na nezpracovanou rostlinnou stravu, tedy přestal jíst všechny živočišné produkty a zpracované potraviny. Po 40 dnech přesného dodržování nového jídelníčku zjistil, že nemá žádné příznaky nemoci. Rozhodl se zůstat u této stravy, která zahrnuje celozrnné obilniny, luštěniny, ovoce a zeleninu. Testy ukázaly úplné zahojení sliznic a pacient mohl vysadit léky. Od té doby se neobjevily žádné příznaky nemoci.


„Tato případová studie nabízí naději stovkám tisíc lidí trpících bolestivými symptomy spojenými s Crohnovou chorobou,“ říká spoluautorka studie Hana Kahleová, MD, PhD, ředitelka klinického výzkumu na Lékařském výboru pro zodpovědné lékařství (Physicians Committee for Responsible Medicine).