top of page

Černý kmín neboli černucha setá

Černý kmín můžete znát pod názvem černucha setá. Možná máte dokonce černuchu i ve vašem květinovém záhonku. Ačkoli se jí říká černý kmín, nejedná se o příbuznou kmínu. Je z čeledi pryskyřníkových.


Černý kmín

Černý kmín se běžně používá v indické a blízkovýchodní kuchyni. Má výraznou peprnou chuť. Ve starých knihách se jí také říká „zázračná bylina“ a zmínku o černém kmínu najdete i v Bibli. Byla také uložena v hrobce faraona Tutanchamona a prorok Mohamed údajně prohlásil, že černý kmín umí „vyléčit všechny nemoci kromě smrti“.


“A vedlejší účinky? Ano – snížení chuti k jídlu a úbytek na váze! Hurááá! Stačilo zhruba čtvrt lžičky mletého černého kmínu denně k postupnému snižování váhy.”

V lékařské literatuře bylo publikováno přes tisíc vědeckých článků. Obvyklá dávka používaná ve studiích byla pouze 1–2 gramy, což je jen okolo čtvrt lžičky. Vědci tak mohou provádět randomizované dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studie. Koření pouze rozemleli a vložili do kapslí. Žádné výtažky a izolované sloučeniny. Tyto studie pak odhalily, že denní konzumace černého kmínu značně vylepšila hladiny cholesterolu, triglyceridů, krevního cukru a také krevní tlak.


Některé výsledky ohromily i samotné výzkumníky. Například se zjistilo, že u žen po menopauze, které užívaly 1 gram černého kmínu denně, což je méně než ¼ lžičky, došlo ke snížení LDL cholesterolu o 27 % už během dvou měsíců. Takové výsledky se čekají spíše od statinů a přitom jen špetka obyčejného koření. Černý kmín dokázal dokonce i pomoci s nepříjemnými projevy menopauzy.


Zajímavé ovšem bylo, že nic „nevyléčil“. Jakmile došlo k přerušení užívání, hladiny cholesterolu zase vzrostly. Ovšem i tak se jedná o levné, bezpečné, účinné a chutné řešení jednoho z našich nejsmrtelnějších rizikových faktorů.


A vedlejší účinky? Ano – snížení chuti k jídlu a úbytek na váze! Hurááá! Stačilo zhruba čtvrt lžičky mletého černého kmínu denně k postupnému snižování váhy.


A proč se o něm tak málo mluví, když je tak úžasný? Pravděpodobně chybí finanční motiv. Je to obyčejné, celkem levné koření, dávka vyjde na pár haléřů, takže akcionáře nenadchnete.


Ale to nepotřebujete. Potřebujete se nadchnout sami a zařadit ho do jídelníčku. Stačí naplnit mlýnek na pepř černým kmínem a přidat další chuť do vašeho jídelníčku. Jednoduchý způsob jak začít konzumovat „lék na všechny nemoci“.


Zdroj: 

Jím zdravě

Podporuji lokální dodavatele

Šetřím planetu pro další generace

Nakupuji ve Zdravíčku :-)0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page