Barevný a sladký lék z přírody

Aktualizováno: 20. bře 2020

Víte, co obsahuje nejvíce antioxidantů hned po bylinkách a koření? Co nám nabízí ochranu proti rakovině, chrání játra, mozek i srdce a celkově prodlužuje a zlepšuje kvalitu života? To všechno zabaleno v barevném a sladkém balíčku?


Barevný a sladký lék z přírody

Bobuloviny

K bobulovinám patří nejen borůvky, ale i třešně, višně, jahody, ostružiny, brusinky, angrešt, rybíz, maliny, vinná réva, arónie, josta, goji, moruše, akai… Podobné zdravotní benefity jako bobuloviny má také granátové jablko.


"Jaké bobuloviny? Tady je jednoznačná odpověď. Všechny druhy. Nejlépe ty, které mají zrovna sezónu. A v zimě pak sušené nebo mražené."

Jak nám pomáhají

Vyšlo již mnoho studií o antioxidačních, protizánětlivých a proti-rakovinových účincích bobulovin. Ukázalo se, že jsou účinné pro prevenci a léčení srdečních chorob, cukrovky, poruch erekce, bakteriálních infekcí, poškození kůže způsobené ultrafialovým zářením, snižují bolest při osteoartróze, zlepšují kvalitu spánku atd.


Jejich síla byla objevena na konci 80. let, kdy vědci objevili kyselinu elagovou, která se ukázala jako velmi účinná k potlačení nádorů. Později bylo zjištěno, že nejvíce této kyseliny obsahují právě bobuloviny, které obsahují další velmi účinné antikarcinogenní fytochemické látky.


Kolik jich sníst

V jedné úžasné studii, kdy byly jahody podávány diabetikům, se ukázalo, že již 5 jahod denně, zlepší hodnoty cukru v krvi a sníž