top of page

Jak se zbavit návalů horka?

Nová studie zjistila 84% snížení návalů horka díky úpravě stravy.


Jak se zbavit návalů horka

Studie společnosti North American Menopause publikovaná v časopise Menopausa zjistila, že rostlinná strava bohatá na sóju snižuje středně silné až silné návaly horka o 84 %, z téměř pěti denně na méně než jednu denně. Během 12týdenní studie bylo téměř 60 % žen zcela zbaveno středně těžkých až těžkých návalů tepla. Celkově návaly horka (včetně mírných) poklesly o 79 %.


Studie ukazuje, že změny stravy mohou mít pro léčbu návalů mnohem větší význam, než si vědci mysleli. Během studie se nepoužívaly žádné hormonální léky ani extrakty. Místo toho výzkumný tým testoval kombinaci nízkotučné rostlinné stravy plus 1/2 šálku obyčejných sójových bobů přidaných každý den do salátu nebo polévky.


Až 80 % postmenopauzálních žen trpí návaly horka, pocením, zimnicí. V noci pak dochází k narušení spánku. Léky na bázi estrogenu byly kdysi běžně používány k léčbě návalů horka, ale bylo prokázáno, že zvyšují riziko rakoviny prsu a dalších závažných problémů. Isoflavonové extrakty ze sóji fungují jen skromně, takže ženám a jejich lékařům zbývá jen málo účinných možností.


"Návaly horka byly méně časté a byly také méně intenzivní. Už si nemusím uprostřed noci měnit pyžamo kvůli pocení. Díky dietě se cítím mnohem lépe. Mám mnohem více energie, moje pleť je jasnější a za 12 týdnů jsem zhubla 20 liber. ”


Postmenopauzální ženy, které hlásily dva nebo více návalů denně, byly náhodně zařazeny buď do intervenční skupiny-sestávající z nízkotučné, veganské stravy, včetně půl šálku vařených sójových bobů denně-nebo do kontrolní skupiny, která po 12 týdnů nedělala žádné změny ve svém stravování. Frekvence a závažnost návalů horka byla zaznamenávána pomocí mobilní aplikace a vazomotorické, psychosociální, fyzické a sexuální symptomy byly hodnoceny pomocí dotazníku (Menopause Specific Quality of Life Questionnaire – MENQOL).


Celkové návaly horka se v intervenční skupině snížily o 79 % a středně těžké až silné návaly horka o 84 %. Na závěr studie 59 % účastníků intervenční skupiny uvedlo, že se zbavili středních i silných návalů tepla. V kontrolní skupině nedošlo k žádné změně.

Mnoho účastníků studie také uvedlo zlepšení sexuálních symptomů, nálady a celkové energie.


Zdroj: 

Jím zdravě

Podporuji lokální dodavatele

Šetřím planetu pro další generace

Nakupuji ve Zdravíčku :-)0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page